Optimální hladina vlhkosti

Doutníku v humidoru by měly být skladovány při relativní vlhkosti 68-74%. Obecně je přijímán fakt, že za těchtopodmínek doutníky vydávají své typické aroma. Také tato hladina vlhkosti podporuje hoření doutníků.Při relativní vlhkosti 70% a teplotě 64°F (18°C) vduchuobdahuje asi 10 g vody na metr krychlový vzduchu.V takovém prostředí by měly doutníky absorbovat 14% vlhkosti ze své hmotnosti.

Suché doutníky se lámou a hoří rychleji, neboť je nezpomaluje jejioch přirozená vlhkost. Doutníky pak chutnají trochu akgresivně a trpce.

Naopak navlhlé doutníky hoří velmi neochotně a chutnají těžce a kysele.

Někteří fanoušci ocení takovou změnu chuti a naschvál své doutníky ukládají v sušším nebo vlhčímprostředí. Při rozpětí 65-75% mohou být doutníkypez porblémůskladovány po dlouhou dobu. Přesto je třeba dávat pozor,pokud vlhkost přesahuje 80%. Při této vlhkosti se doutníky mohou rozpadat a plesnivět.

pokračovat na Houbové, nebo akrylpolymerové zvlhčovače

Zvlhčovače houbové,nebo akryl-polymerové

Až do nedávné doby všechny zvlhčovače používaly stejný jednoduchý mechanismus. Byly vybaveny plastovým nebo kovovým pouzdrem obsahujícím houbu jako zvlhčovač vzduchu. Nejvýznamnějším výrobcem těchto zvlhčovačů byla francouzská společnost Credo. Značka Credo je proto často používána jako synonymum pro takovéto hobouvé zvlhčovače. Vzhledem k tomu, že jejich výroba není obtížná, byli brzy kopírováni výrobci z jihovýchodní Asie, kteří nabídli zvlhčovače za zlomek ceny zvlhčovačů Credo se srovnatelnými funkcemi. Při použití speciálních řešení se doporučuje propylenglykolové zvlhčovací huby, které zlepšují vlastnosti houby zvlhčovače.

Během posledních několika let experimentují výrobci s alternativními systémy zvlhčování. Bohužel v některých případech na úkor zkazníka, protože i uznávaní výrobci humidorů nabízejí systémy v zárodcích výzkumu, které neobstály ve zkoušce času. Nakonec jen zvlhčovače vzduchu na bázi akrylových polymerů jsou velmi rozšířené mezi různými značkami humidorů jako alternativa k dosud převládajícím hobouvým zvlhčovačům. Je-li použit správný polymer, mají tyto zvlhčovače velmi pozitivní vlastnost – jsou schopni stabilizovat relativní vlhkost na úrovni přibližně 70-72%. Bohužel není vždy zaručeno, že byl použit správný polymer na daný zvlhčovač.
High-tech prvek akrylového polymerového zvlhčovače může absorbovat velké množství tekutiny. Musí proto být vyplněn pouze destilovanou vodu. Povšimněte si však, že vlhkost uvnitř humidoru akrylový polymerový zvlhčovač stabilizuje jen asi po dobu dvou dnů.

Celkově vzato, akrylové polymerové zvlhčovače můžeme jen doporučit, protože udržují stabilnější vlhkost a vyžadují méně časté sledování a údržby ze strany uživatele. Kromě toho je nižší nebezpečí bakteriální kontaminace oproti houbým zvlhčovačům. Nicméně nebezpečí bakteriální kontaminace nelze zcela eliminovat, jak se občas mylně tvrdí. S cílem minimalizovat nebezpečí bakteriální kontaminace by se měl každý zvlhčovač (houbou nebo založený na polymeru) vyměňovat asi po dvou letech!

Adorini nabídka „adorini deluxe zvlhčovačů“, jeden z celosvětově nejlepších pasivních zvlhčovacích systémů založených na high-tech polymer fleece akrylu. Samonastavovací schopnost akrylového fleece polymeru je doplněna o možnost vyladění vlhkosti přes nastavitelné otvory zvlhčovače.

Celkově jednoduché houbové zvlhčovací systémy poskytují dostatečné zvlhčování výkon v případě, že se výše uvedený propylenglykolový roztok aplikuje pravidelně (viz roztok propylenglykolu ). Zvlhčovače vzduchu na bázi akrylových polymerů mají vynikající schopnost udržovat konstantní vlhkost. Použití akrylových polymerů také minimalizuje nebezpečí bakteriální kontaminace a po delší časové období je vyšší pořizovací cena polymerového zvlhčovače kompenzována úsporami koupí speciálních roztoků propylenglykolu.

V dnešní době je možné zakoupit zvlhčovače řízené mikroprocesorem, jako jsou adorini doutníkové nebe a jsou jistě nejlepší a nejpohodlnější možností.

pokračovat na zvlhčovací kapaliny

Tajemství správného roztoku či magický efekt propylenglykolu

Vezměte prosím na vědomí, že akryl polymerové zvlhčovače vzduchu, jako jsou adorini deluxe prémiové zvlhčovače mohou být naplněny pouze destilovanou vodu. Proto následující vysvětlení je vhodné pouze pro tradiční houbové zvlhčovače vzduchu.

Následující dvě kapaliny by měly být používány při vyplňování houbových zvlhčovačů:

  • Destilovaná voda (dostupná v supermarketech, autodílech, lékárnách atd.)
  • Speciální roztok z 50% propylenglykolu a 50% destilované vody

Propylenglykol je bezbarvá neškodná kapalina, která má dvě mimořádně vhodné vlastnosti pro použití v humidoru. Za prvé aktivně předchází vzniku plísní a bakterií. Za druhé tvoří propylenglykol tenkou vrstvu na povrchu zvlhčovače, který pohlcuje vlhkost nad 70% a zvlhčuje prostředí při poklesu vlhkosti pod 70%. Tímto způsobem je zvlhčovač samoregulující a automaticky stabilizuje úroveň vlhkosti na optimální úrovni přibližně 70%. Může trvat několik dní, než se vytvoří propylenglykolová povrchová vrstva a v humidoru se dosáhne optimální úrovně vlhkosti.

Propylenglykol je také známý jako 1,2 propandiol. Nicméně by nikdy neměl být zaměňován s etylglykolem (často označovaným jako glykol)! Čistý propylenglykol musí splňovat lékařské a potravinářské bezpečnostní normy.

Destilovaná voda má výhodu oproti normální vodě z vodovodu v tom, že chrání zvlhčovač před vodním kamenem a plísní. Normální voda z vodovodu obsahuje minerály, které mohou ucpat póry houby zvlhčovače. Navíc obsahuje normální voda z kohoutku chlór a bakterie, které by mohly mít dopad na vůni v humidoru a může vést k plísním.

pokračovat na „doplňování – jak často“

Doplňování – jak často

Zvlhčovače na bázi polymeru (např. adorini deluxe premium zvlhčovače) by měly být doplňovány destilovanou vodou každý měsíc. Jak často je třeba zvlhčovač dolívat, záleží na více faktorech: četnost otevírání humidoru, počet skladovaných cigaret, velikost zvlhčovače, vnější vlhkost, vnější teplota, atd.

pokračovat na “Informace o vlhkoměru: ‚digitální, nebo analogový’”