Zvlhčovače houbové,nebo akryl-polymerové

Až do nedávné doby všechny zvlhčovače používaly stejný jednoduchý mechanismus. Byly vybaveny plastovým nebo kovovým pouzdrem obsahujícím houbu jako zvlhčovač vzduchu. Nejvýznamnějším výrobcem těchto zvlhčovačů byla francouzská společnost Credo. Značka Credo je proto často používána jako synonymum pro takovéto hobouvé zvlhčovače. Vzhledem k tomu, že jejich výroba není obtížná, byli brzy kopírováni výrobci z jihovýchodní Asie, kteří nabídli zvlhčovače za zlomek ceny zvlhčovačů Credo se srovnatelnými funkcemi. Při použití speciálních řešení se doporučuje propylenglykolové zvlhčovací huby, které zlepšují vlastnosti houby zvlhčovače.

Během posledních několika let experimentují výrobci s alternativními systémy zvlhčování. Bohužel v některých případech na úkor zkazníka, protože i uznávaní výrobci humidorů nabízejí systémy v zárodcích výzkumu, které neobstály ve zkoušce času. Nakonec jen zvlhčovače vzduchu na bázi akrylových polymerů jsou velmi rozšířené mezi různými značkami humidorů jako alternativa k dosud převládajícím hobouvým zvlhčovačům. Je-li použit správný polymer, mají tyto zvlhčovače velmi pozitivní vlastnost – jsou schopni stabilizovat relativní vlhkost na úrovni přibližně 70-72%. Bohužel není vždy zaručeno, že byl použit správný polymer na daný zvlhčovač.
High-tech prvek akrylového polymerového zvlhčovače může absorbovat velké množství tekutiny. Musí proto být vyplněn pouze destilovanou vodu. Povšimněte si však, že vlhkost uvnitř humidoru akrylový polymerový zvlhčovač stabilizuje jen asi po dobu dvou dnů.

Celkově vzato, akrylové polymerové zvlhčovače můžeme jen doporučit, protože udržují stabilnější vlhkost a vyžadují méně časté sledování a údržby ze strany uživatele. Kromě toho je nižší nebezpečí bakteriální kontaminace oproti houbým zvlhčovačům. Nicméně nebezpečí bakteriální kontaminace nelze zcela eliminovat, jak se občas mylně tvrdí. S cílem minimalizovat nebezpečí bakteriální kontaminace by se měl každý zvlhčovač (houbou nebo založený na polymeru) vyměňovat asi po dvou letech!

Adorini nabídka „adorini deluxe zvlhčovačů“, jeden z celosvětově nejlepších pasivních zvlhčovacích systémů založených na high-tech polymer fleece akrylu. Samonastavovací schopnost akrylového fleece polymeru je doplněna o možnost vyladění vlhkosti přes nastavitelné otvory zvlhčovače.

Celkově jednoduché houbové zvlhčovací systémy poskytují dostatečné zvlhčování výkon v případě, že se výše uvedený propylenglykolový roztok aplikuje pravidelně (viz roztok propylenglykolu ). Zvlhčovače vzduchu na bázi akrylových polymerů mají vynikající schopnost udržovat konstantní vlhkost. Použití akrylových polymerů také minimalizuje nebezpečí bakteriální kontaminace a po delší časové období je vyšší pořizovací cena polymerového zvlhčovače kompenzována úsporami koupí speciálních roztoků propylenglykolu.

V dnešní době je možné zakoupit zvlhčovače řízené mikroprocesorem, jako jsou adorini doutníkové nebe a jsou jistě nejlepší a nejpohodlnější možností.

pokračovat na zvlhčovací kapaliny