Tajemství správného roztoku či magický efekt propylenglykolu

Vezměte prosím na vědomí, že akryl polymerové zvlhčovače vzduchu, jako jsou adorini deluxe prémiové zvlhčovače mohou být naplněny pouze destilovanou vodu. Proto následující vysvětlení je vhodné pouze pro tradiční houbové zvlhčovače vzduchu.

Následující dvě kapaliny by měly být používány při vyplňování houbových zvlhčovačů:

  • Destilovaná voda (dostupná v supermarketech, autodílech, lékárnách atd.)
  • Speciální roztok z 50% propylenglykolu a 50% destilované vody

Propylenglykol je bezbarvá neškodná kapalina, která má dvě mimořádně vhodné vlastnosti pro použití v humidoru. Za prvé aktivně předchází vzniku plísní a bakterií. Za druhé tvoří propylenglykol tenkou vrstvu na povrchu zvlhčovače, který pohlcuje vlhkost nad 70% a zvlhčuje prostředí při poklesu vlhkosti pod 70%. Tímto způsobem je zvlhčovač samoregulující a automaticky stabilizuje úroveň vlhkosti na optimální úrovni přibližně 70%. Může trvat několik dní, než se vytvoří propylenglykolová povrchová vrstva a v humidoru se dosáhne optimální úrovně vlhkosti.

Propylenglykol je také známý jako 1,2 propandiol. Nicméně by nikdy neměl být zaměňován s etylglykolem (často označovaným jako glykol)! Čistý propylenglykol musí splňovat lékařské a potravinářské bezpečnostní normy.

Destilovaná voda má výhodu oproti normální vodě z vodovodu v tom, že chrání zvlhčovač před vodním kamenem a plísní. Normální voda z vodovodu obsahuje minerály, které mohou ucpat póry houby zvlhčovače. Navíc obsahuje normální voda z kohoutku chlór a bakterie, které by mohly mít dopad na vůni v humidoru a může vést k plísním.

pokračovat na „doplňování – jak často“