Musí to být pořád španělský cedr?

K vykládání humidorů se používají především tři druhy dřeva:
 • španělský cedr (ten je nejpopulárnější)
 • americký (nebo kanadský) červený cedr
 • honduraský mahagon

Španělský cedr (botanicky „Cedrela odorata“) skýtá následující výhody :

 • Ochrana před tabákovým červotočem – díky zvláště aromatickým kvalitám cedrového dřeva
 • Vysoká absorpční kapacita vlhkosti – zaručuje stabilní prostředí udržované uvnitř humidoru a chrání proti plísním
 • podporuje proces zrání doutníků
 • Pozitivní vliv na chuť doutníků

Španělský cedr nepochází ze Španělska, jak by se dalo předpokládat, ale obvykle je dovezen z Brazílie a dalších zemí Jižní a Střední Ameriky. V ojedinělých případech se mohou na povrchu dřeva tvořit kapičky pryskyřice (viz také humidor vylučuje pryskyřici ). Riziko tvorby pryskyřice může být podstatně sníženo předchozím opatrným sušení dřeva.

Americký červený cedr na rozdíl odšpanělského cedru vstřebá méně vlhkosti a vyznačuje se silnějším aroma. Někteří výrobci humidorů používají americký cedr, protože je méně nákladný a nehrozí ronění prsykyřice. Zejména při skladování doutníků delší dobu doutníky přijmou silnou dřevitou chuti, která je obecně není žádoucí.

Honduraské mahagon absorbuje vlhkost srovnatelně se španělským cedrem a zároveň má méně intenzivní aroma. S tím však souvisí menší odpudivost pro tabákové červotoče a požadovaná aromatizace doutníků také není tak dobrá, jakou poskytuje španělský cedr.

Vnitřní strana dřeva by měla být nedotčená.

Pro dlouhodobé skladování doutníků by měly být upřednostňovány ty, humidory, které jsou vykládány španělským cedrem.

Všechny adorini humidory jsou vyráběny výhradně s vykládáním španělským cedrem.

pokračovat na Dýha, nebo masiv

Konstrukce z dýhy, nebo z masivu

V zásadě existují dvě různé konstrukce humidoru:

 • Na dřevotřísku se z vnitřní strany vykládá španělský cedr a exteriér se skládá z dýhy z nějakého tvrdého dřeva (často třešeň).
 • Celý humidor je vyroben z masivu dřeva, a je obložen španělským cedrem (někdy je celý humidor vyroben z masivního španělského cedru bez obložení).

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou humidory z masivního dřeva nutně lepší než dýhové humidory. Vyšší cena materiálu humidorů z masivu je obvykle zdaleka převážena podstatně složitější konstrukcí humidorů z dýhy.
Vzhledem k tomu, že vlhkost uvnitř humidoru je mnohem vyšší než vlhkost vně, dřevo uvnitř se roztahuje a způsobuje napětí ve stěnách humidoru.

Tady mají dýhové humidory tu výhodu, že vnitřní dřevotříska bude expandovat méně s nárůstem vlhkosti. Tím bude v humidoru vznikat menší napětí – napětí, které by jinak mohlo způsobit vznik trhlin a deformací ve víku humidoru. Další výhodou je, že dýhová konstrukce může nést vysoce lesklý lak, neboť na dýhu se lépe aplikují vnější úpravy.

Humidory z masivu španělského cedru jsou více náchylné k promáčknutí a k poškození, protože toto dřevo je velmi měkké. Jak již bylo zmíněno, měkkost španělského cedru omezuje lesk a trvanlivost vnějšího laku. Z těchto důvodů je výroba humidorů založené na dřevotřísce namísto masivu standardem.

Pokračovat k Hermetické těsnění?

Musí mít humidor hermetický uzávěr?

Humidory by měli těsnit tak dobře, aby se udržovala jejich vnitřní vlhkost.

Pokračovat k Skleněné,nebo dřevěné víko

Skleněné, nebo dřevěné víko

Pro skladování doutníků,které budou zkomzumovány do několika měsíců, jsou vhodné humidory jak se skleněným, tak se dřevěným víčkem. Pokud však chcete skladovat doutníky v humidoru po dobu několikalet, rozhodně vhodnější jsou humidory se dřevěným víkem. Při používání humidorů se skleněným víčkem se vyhněte přímému slunečnímu záření na humidor.

Při delším skladování doutníků se může objevit změna barvy prvních vrstev doutníku . Na druhé straně mají humidory se skleněným víčkem výhodu proti těm s víkem dřevěným, že nemusejí být otvírány tak často a že jsou otevírány pro kratší okamžik. Proto mohou zajistit dlouhodobější konstantní vlhkost uvnitř humidoru. To je samozřejmě výhodné pro při použití humidorů v restauracích, klubech a hotelích.

Humidory kabinetové nebo se skleněním víčkemnemají ždný vliv na kvalitu doutníků, dokud jsou doutníkyskladovány v originálních krabičkách. S přihlédnutím na kabinetové humidory nesmí být humidory se skleněným víčkem nikdy vystaveny přímému slunečnímu záření.

pokračovat na Kritéria kvality humidorů

Kritéria kvality humidorů

V poslední době ceny humidorů výrazně klesly. Mnoho zákazníků je zmatených z obrovských cenových rozdílů na trhu, obzvláště pokud humidory vypadají běžně nebo velmi podobně.

V první řadě jaká kritéria musí humidor splňovat? V zásadě musí být humidor schopný udržet konstatní vlhkost asi 70% a musí zvládat změny prostředí ve všech rozdílných částech interiéru.
Tato základní funkce humidoru je ovlivněna následujícími kritérii:

 • Použití adekvátního a efektivního zvlhčovacího systému. Aktivní elektronické zvlhkočvací systémy jako adorini doutníkové nebe jsou nejlepší možností. Mezi pasivními zvlhčovači jsou preferované zvlhčovače na bázi polymeru před houbovými modely.
 • Vnitřní vykládání španělským cedrem absorbuje velmi dobře vhlkost a pomáhá udržet stabilní podmínky. Kromě výběru správného dřeva španělského cedru je zásadní také tloušťka dřeva. Obvyklé vykládání španělským cedrem dýhou tloušťky pouhých 1-2 mm nezajišťuje rozvinutí všech výhod použití španělského cedru.
 • Prodění vzduchu v humidoru. Konstrukce vnitřku humidoru a design jeho součástí by měly dovolit volnou cirkulaci vzduchu po celém vniřním prostoru. Nedostatečná cirkulace vzduchu je slabinou mnoha humidorů všech cenových kategorií.

Kvalita humidoru je navíc ovlivněna následujícími dalšími kritérii:

 • Panty by měly být funkční, měly by hodně vydržet a zajistit otevírání a zavírání po mnoho let s minimem tření. Pro kvalitní humidory přicházejí v úvahu jen kvadrantové panty.
 • Použití vhodného vlhkoměru. Jsou preferovány vlhkoměry na bázi vlasu pře vlhkoměry na bázi ocelové pružiny.
 • SÍla dřeva korpusu humidoru. Silný korpus humidoru zlepšuje izolační vlastnosti humidoru a tvoří důležitou část hodnotné konstrukce.
 • Kvalita použitého laku.

Při vývojo adorini deluxe humidorů jsou vybírána pouze ta nejlepší řešení kritérií uvedených výše. Kombinací nejsofistikovanějších komponent, vysoce kvalitních materiálů a důmyslného designu zvyšují řady dorini deluxe standardy v kvalitě konstrukce humidorů a dokazují, že kvalitní a vysoce užitný humidor nemusí stát jmění.

pokračovat na Optimální hladina vlhkosti