Přesnost měření

Analogové vlhkoměry musejí být před prvním použitím zkalibrovány. Výjimkou v pravidle jsou adorini vlasové vlhkoměry, které jsou před odesláním pečlivě zkalibrovány. Nicméně i adorini vlhkoměr může vyžadovat kalibraci, pokud k němu byla cesta nešetrá.

Jak již bylo zmíněno, přesnost vlhkoměrů s kovovou pružinkou je limitována. Vyšší je přesnost vlasových vhlkoměrů adorini, které jsou optimalizovány na vyšší vlhkost uvnitř humidoru. Přesto by měl každý vědět, že ve srovnání s měřením teploty je měření vlhkosti fyzikálně méně přesné. Ani vlhkoměry pro fyzikální laboratoře v ceně víc než 100 USD negarantují přesnost víc než + / – 2%.

Analogové vlhkoměry by měly být rekaliborvány jednou ročně. Je-li k humidoru dodáván tyipcký vlhkoměr s kovovou pružinkou, je důležité dát si pozor na změny v úrovni vlhkosti. Při používání zvlhčovačůna bázi akrylových polymerů nebo na bázi houby s roztokem propylenglukolu (viz Více o zvlhčovačích) by se měla vlhkost stabilizovat na hodnotě kolem 70%. Zde je vždy prostě nutné doplnit destilovanou vodu nebo propylenglykol (pro houbové zvlčovače) jakmile vlhkost klesne. V případě pochybností zjistěte vhodné klima dotykem doutníku.

pokračovat na na informace o správné kalibraci vlhkoměru: „Kalibrace vlhkoměru“