Plíseň

Světlé skvrny na doutnících mohou mít obecně dvě příčiny. Pokud jsou skvrny světle šedé, prašné a dají se snadno odstranit kouskem suché látky, pak jsou výsledkem procesu zrání a neovlivňují kvalitu a chuť doutníku.
Pokud jsou však skvrny okoralé a modrozelené, pak je doutník zasažen plísní. Plíseň semůže tvořit na doutnících, které jsou skladovány za vysokých hodnot vlhkosti. V takovém případě by infikované doutníkyměly být odstraněny a vnitřek humidoru by měl být pečlivě vytřen suchým kouskem látky. Také zvlhčovač by měl být vyčištěn teplo vodou a pokud I ten je napaden plísní, pak by měl být vyměněn. V žádnémpřípadě by se plesnivé doutníky neměly vracet zpět do vyčištěného humidoru.

pokračovat na „červotoč tabákový“

Napadení červotočem tabákovým (Lacioderma)

Napadení tabákovým červotočem se může objevit u doutníků skladovaných za vysokých teplot. Doutník je napaden červotočem, pokud jsou na svrchních lístcích doutníků patrnémalé otvory po červotoči. Během životního cyklu dosáhne červotoč velikosti 5 mm. Všechny napadené doutníky by ihned měly být vyjmuty z humidoru a prozkoumány, zda byly napadeny červotočem tabákovým.

Po vyčištění humidoru a odstranění napadených doutníků se mohou ostatní doutníky bezpečně vrátit zpět do humidoru. Aby jste se určitě ujistili, že žádné další larvy červotoče nepřežily, vložte doutníky na několik dní do mrazáku. Ačkoliv je třeba dát pozor na doutníky, zda takto nevstřebají cizí aroma zvenčí. Po zmražení musí být doutníky pomalu rozmrazovány tak, aby nedošlo k jejich polámání. Navíc by doutníky neměly být nikdy skladovány v mrazáku či chladničce, protože zde panuje extra nízká vlhkost!

pokračovat na „vlhkost je příliš nízká“

Vlhkost je příliš nízká

Pokud je v humidoru příliš nízká vlhkost,je třeba provést tato měření:

  • Ujistěte se, že je vlhkoměr správně kalibrován metodou solného roztoku, že byl zvlhčovač naplněn rozotkem propylenglykolu (pro houbové zvlhčovače) a že byl humidor před prvním použití dostatečně zvlhčen.
  • Můžete doplnit zvlhčovat destilovanou vodou.
  • Pokud se pokles vlhkosti objeví po dlouhé době používání, může to být známka toho, že je zvlhčovač špatný. Při používání vody z vodovodu se mohou například spóry houby ucpat nebo při používání přiliš silného roztoku propylenglykolu může zvlhčovač přestat nasávat dovnitř destilovanou vodu.

Pokles vlhkosti záhy po vložení nových suchých doutníků je přirozený. Po několika dnech doutníků v humidoru by se vlhkost měla stabilizovat. Také otevírání humidoru vede ke krátkodobému poklesu vlhkosti.
Odchylky v řádech procent od značky 70% by neměla být brána příliš vážně a může být také způsobena přesností měření vlhkosti vlhkoměrem. (viz přesnost vlhkoměrů).

pokračovat na „vlhkost je příliš vysoká“

Vlhkost je příliš vysoká

Pokud je vlhkost v humidoru příliš vysoká, měli byste zvážit následující:

  • Ujistěte se, že byl vlhkoměr kalibrován odpovídající metodou solného roztoku, že byl zvlhčovač naplněn roztokem propylenglykolu (při použití houbových zvlhčovačů) a že byl humidor před prvním použitím dostatečně zvlhčen.
  • Pouze v případě houbových zvlhčovačů: pokud již několik měsíců nebyl do zvlhčovače přidán propylen glykol, možná je již čas tak učinit.

Odchylky v řádu procent od 70% vlhkosti možná není zásadní a je možné jej vysvětlit nepřesností měřícího přístroje (viz přesnost vlhkoměrů).

pokračovat na „humidor se rosí/roní kapky“

Humidor se rosí

Speciální oleje španělského cedru mohou po určité době vést k tvorbě krůpějí na povrchu dřeva. To se může stát, pokud, narozdíl aod dorini humidorsů nebylo dřevo před výrobou dostatečně suché Tkrůpěje jsou obvykle velmi lepivé a dají se odstranit pouze acetonem

Tmísta, kde se smolaobjevila, byměla být ošetřena jemnozrnným brusným papírem Ttento čistící proces musí být opakován 2krát až 3krát, částečně pokud bylo použito vykládání silnějším kusem cedru Tsmůla nijak neovlivňuje kvalitu doutníků vyjma případu, že se dostane do přímého kontaktu s doutníky, kde může poskvrnit vnější listy doutníku

Po použití čistících prostředků je třeba před navrácením doutníků zpět do humidoru humidor důkladně vyvětrat

cpokračovat na“Roživení suchcýh dountíků

Oživení suchých doutníků

Vemli suché doutníky mohou v humidoru získat svou původní formu. Avšak navyšování vlhkosti v humidoru by mělo být pozvolné. Po asi dvou měsících skladování doutníků v humidoru by měly být doutníky v původním dobrém stavu. Suché doutníky by měly být přesouvány se zvýšenou opatrností. Jsou velmi citlivé a mohly by se snadno zlomit.

pokračovat na „Zbavit se nepříjemných pachů“

Jak se v humidoru zbavit nepříjemných pachů?

Po použití čistících prostředků by mohl pach zůstat uvnitř humidoru. Je třeba poznamenat, že čistící prostředky se ve vnitřní části humidoru mohou používat jen ve stavech k tomu nutných. Abyste se zbavili nepříjemných pachů, zkuste následující:
Nejprve humidor otevřete a dostatečně vyvětrejte.
V případě, že toto nepomohlo a I po několika dnech pach zůstal, vložte do humidoru sklenici whisky/brandy a uzavřete. Varování: Toto změní vůni humidoru na dlouhou dobu! Někteří nadšenci z celého světa přidávají pár kapek brandy do zvlhčovače, aby zjemnili chuť a vůni svých doutníků.

Děkujeme velmi všem návštěvníkům HumidorDiscount za jejich rady a doporučení.

pokračovat na výběr humidoru na Humidordiscount.Com